Zebra Perde Yıkama Evde Nasıl Yapılır

Zebra Perde Yıkama Evde Nasıl Yapılır

Zebra perde yıkama evde nasıl yapılır

Stor ve zebra perdeler kullanışlı yapıları, dayanıklılıkları ve estetik görüntüleriyle evlerde son zamanlarda sıkça kullanılıyor. Evlerde diğer perdelere göre artık daha fazla tercih edilmeye başlayan bu perdeler konusunda en büyük soru işareti ise temizliği konusunda oluyor.

Bir mekanizma içerisinde olduklarından ve klasik perde yapısında olmadıklarından, evde odalarda havadan, tozdan, mutfakta yemek kokuları ve lekelerinden kolayca etkilenebilen zebra perdeler kötü bir görüntü oluşturabiliyor.

Neyse ki evde rahat bir şekilde zebra perde yıkama mümkün. “Zebra perde nasıl yıkanır?” diye düşünüyorsanız bu yazımız size yardımcı olacaktır. Şimdi hep beraber en pratik ve temiz şekilde zebra perde yıkama nasıl yapılır, buna bakalım.

Zebra perde temizliği nasıl yapılır?

Zebra perde veya stor perdeleriniz varsa bunların temizliğini yapmak için birkaç yolunuz bulunuyor. Mekanizmasının asılı olduğu yerde çıkarmadan yıkamak veya evin uygun bir yerinde temizleme işlemi gerçekleştirmek.

Zebra perde çıkarılmadan nasıl temizlenir?

Zebra perdeyi bulunduğu yerde temizleyeceksiniz perdenizin standart bir malzemeden üretildiğinden emin olduktan sonra (özel bir malzemeyle üretim vs. değil) öncelikle perdenizin üzerindeki tozları güzel bir şekilde elektrikli süpürgenin fırçalı başlığıyla alabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta çekim gücünün çok yüksek olmamasıdır çünkü mekanizmaya zarar verebilirsiniz.

Ardından ise temiz bir mikrofiber bez yardımıyla kimyasallarla perdenizi riske atmak istemiyorsanız, limonlu su ve deterjanlı su gibi karışımlar hazırlayarak perdenizi temizlemeniz mümkün.

Limonlu suyun nasıl hazırlanacağı konusuna gelirsek. 2-3 su bardağı suyun içerisine bir limonun yarısını sıkarak ilave edip iyice karıştırın ve süzdükten sonra temiz bir püskürtmeli şişeye alın. Mikrofiber bez yardımıyla veya doğrudan perdenize püskürterek güçlü bir şekilde perdenizi temizleyebilirsiniz.

Karışımla temizlemenin ardından ise temiz başka bir bezle yumuşak bir şekilde temizleyip işlemi bitirebilirsiniz.

Zebra perde çıkarılarak nasıl temizlenir?

Zebra perdeyi çıkardıktan sonra temizlemek istiyorsanız dikkatlice mekanizmasını bulunduğu yerden çıkartın. Bu esnada zebra perdenin ilk formunda rulo halinde olması gerekmektedir.

Çıkardıktan sonra perdenin açık hali için uygun bir zemin ayarladıktan sonra yine deterjanlı su veya limonlu su karışımıyla halı yıkar gibi temizlik işlemi gerçekleştirebilir ve ardından temiz bir sünger veya bezle durulama yapabilirsiniz.

Eğer çıkarmakta zorlandığınız lekeler varsa çok baskı yapmadan oval hareketlerle yumuşak uçlu bir diş fırçasından da destek alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir