Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkarılır

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkarılır

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkarılır

Halıdaki lekeler nasıl çıkarılır sorusu birçok kişi tarafından soruluyor. Gün içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı lekelenen halılar için güçlü bir leke çıkarıcı yöntem gerekiyor. Özellikle halıda bulunan kurumuş lekeler çok daha zor bir şekilde çıkarılıyor. Bunun yanında her leke için farklı bir yöntem kullanılması da gerekiyor.

Pek çok kişi halı leke çıkarıcı ürünleri kullansa da bazen bu ürünler de etkili olmuyor. Doğal yöntemler ile lekelerin çıkarılması gerekiyor. Bu yöntemler ise her evde bulunan malzemelerle yapılabiliyor. Halıdaki lekeler nasıl çıkarılır sorusuna yanıt olarak aşağıda sıralanan yöntemleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Sirke Kullanarak Halıdaki Lekeyi Çıkarma

Halı leke çıkarma yöntemleri olarak sirke pek çok inatçı leke için son derece etkili oluyor. Sirke ile leke çıkarmak için öncelikle 60 ml beyaz sirke ile yaklaşık olarak 120 ml ılık suyu karıştırmak gerekiyor. Karışımı bir sprey şişesine aktardıktan sonra halıdaki leke üzerine sıkılıyor. Daha sonrasında temiz bir bezle lekenin olduğu bölge ovalanarak temizleniyor. Böylelikle lekenin kolaylıkla çıktığını göreceksiniz.

Tuz Kullanarak Halıdaki Lekeyi Çıkarma

Halıdaki lekeler nasıl çıkarılır kapsamında bir diğer doğal yöntem ise tuz ile leke çıkarma oluyor. Bu yöntem için öncelikle lekenin halıya dökülmesinden hemen sonra ıslak bez koymak gerekiyor. Bez dökülen lekeyi emdikten sonra lekeli bölgeye bol miktarda tuz dökülüyor. Hemen ardından da çok az miktarda maden suyu dökülmesi gerekiyor. Bu işlem sonrasında 5-10 dakika bekleniyor. Bekleme bittikten sonra ise ılık su ile durulama yaparak lekenin tamamen çıkması sağlanıyor.

Halıdaki Kan Lekesini Çıkarma

Halıdaki kan lekesini çıkarmak için öncelikle kan lekesinin bulunduğu bölgeyi havlu ile temizlemek gerekiyor. Daha sonrasında lekenin üzerini karbonat ile kaplayıp soğuk suyla iyice yıkamak gerekiyor. Halı leke çıkarma yöntemleri olarak bu doğal yöntem sayesinde halıdaki kan lekesi kolay bir şekilde çıkıyor.

Halıdaki Yemek Lekelerini Çıkarma

Halıdaki yemek lekeleri için beyaz sirke ve deterjan karışımını kullanmak gerekiyor. Beyaz sirke, deterjan ve 2 bardak su karışımını hazırlayarak lekeli bölgeye uygulama yapılıyor. Daha sonrasında ise temiz bir bez yardımı ile ovalanarak temizleniyor. Halıdaki lekeler nasıl çıkarılır olarak bu yöntem bütün yemek lekelerini ortadan kaldırmayı sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir