Halı Yıkama Fiyatları Nasıl Hesaplanır

Halı Yıkama Fiyatları Nasıl Hesaplanır

Halı yıkama fiyatları nasıl hesaplanır

Halılarını yıkatmak isteyen kişiler halı yıkama fiyatları üzerine araştırmalar yapıyor. Firmadan firmaya göre değişiklikler gösteren halıların metrekare başına yıkama ücretine göre evinizdeki halılarınızın yaklaşık olarak ne kadar bir fiyatla yıkanabileceğini hesaplayabilirsiniz.

İşte halı yıkama fiyatı hesaplama yöntemi…

Halı metrekare yıkama ücreti neye göre değişiyor?

Halı yıkama firmaları tarafından halıların metrekaresine göre yıkama fiyatları halının türüne göre değişiklik gösterir. Örneğin fabrika halılarının yıkama maliyetleri, el dokuma halılara göre çok daha ucuzdur. Çünkü el dokuması halıların yıkanabilme süreçlerinde çok daha yüksek iş gücü ve hassas bir temizlik gerekmektedir. Halı makine halısı olduğunda ayrı, Isparta halısı olduğunda ayrı, el dokuma halısı olduğunda ayrı bir metrekare başına yıkama ücreti verilmektedir. Aynı tür halılar için de serbest piyasadan dolayı yine firmalara göre yıkama ücretlerinde birtakım değişiklikler olabilmektedir.

Halı yıkama fiyatı hesaplama…

Halı yıkama fiyatını hesaplayabilmek için 2 bilgiye ihtiyaç vardır. Bunlardan ilki yıkatmak istediğiniz halının metrekaresi ve yıkama yapacak olan firmanın metrekare başına istediği halı yıkama ücreti.

Birinci aşama: Halı yıkama fiyatını hesaplamak için öncelikle halının metrekaresini bulmak gerekmektedir. Bunun için de halının eni ile uzunluğu çarpıldığında (metre cinsinden çarpma yapılır) halının metrekaresine ulaşılmış oluyor.

İkinci aşama : İkinci aşamaya gelindiğinde ise yıkanacak olan halının metrekaresiyle yıkama ücretinin çarpılması sonucunda toplam ücret ortaya çıkmaktadır. Bir örnek halı yıkama senaryosu üzerinden hesaplama gerçekleştirelim.

Yıkanacak olan halı eni yani kısa tarafı 165 cm ve boyu ise 250 cm olsun. Önce halının m2 hesabına ulaşmak için bu iki sayıyı birbiriyle çarpmamız gerekiyor.

Halının m2 hesaplama: Halının uzunluğu x halının eni (metre cinsinden)

(1,65 x 2,5) = 4,12 m2

Halının metrekare başına yıkama ücreti de 10 TL olsun. 10 x 4,12= 41,2 TL bu örnek durumda 4 m2 halımızın yıkama ücreti olacaktır.

Son rakam halının türüne göre metrekare fiyatını değiştireceğinden firmanın metrekare başına ve halı türüne göre yıkama fiyatını dikkate alarak hesaplama yapmak gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir