Karbonat İle Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi

Karbonat İle Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi

Karbonat ile halı lekesi çıkarma yöntemi neredeyse en çok bilinen ve tercih edilen halı lekesi çıkarma yöntemlerinden biri olmaktadır. Genel olarak kahve lekesi ve çay lekesi gibi lekelerde kullanılan yöntemin uygulanışı da son derece basittir. Öncelikle yöntemi uygulamak için lekenin oluşmasının hemen ardından müdahale etmek gerektiği unutulmamalıdır. Eğer leke kuruduktan sonra işleme geçilirse biraz daha zor bir işlem gerekecektir.

Karbonat ile halı lekesi çıkarma yöntemi olarak ıslak lekeye karbonat serpiştirmek lekenin kumaş dibine oturmasını engelleyecektir. Karbonatı serpiştirdikten sonra 5 dakika beklenmesi yeterli olacaktır. Daha sonrasında elektrikli süpürge yardımıyla karbonat süpürülmektedir. Lekenin bulunduğu bölge güzel bir şekilde temizlendikten sonra lekenin ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Karbonat Sıcak Su Yöntemi

Şekerli çay lekeleri için karbonat ve sıcak su yöntemi son derece etkili bir yöntem olacaktır. Karbonat ile halı lekesi çıkarma yöntemi kapsamında halıdan şekerli çay lekesi kolaylıkla çıkacaktır. Bu yöntemi uygulamak için öncelikle ufak bir kap içerisine karbonat ve bir fincan sıcak su karışımı hazırlanmalıdır. Daha sonrasında ise lekeli olan bölgeye bu karışımın sürülmesi gerekmektedir. Lekeli bölgeye karbonat ve sıcak su karışımı sürdükten sonra bir süre bekleyerek temiz ve ılık bir havlu ile ovalama yapılmalıdır. Böylelikle şekerli çay lekesi tamamen çıkacaktır.

Karbonat İnatçı Lekelerde İşe Yarar mı

Pek çok kişi tarafından merak edilen karbonat inatçı lekelerde işe yarar mı sorusuna yanıt verecek olursak son derece etkili olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle sirke, deterjan ve diğer birçok karışımlarla birlikte neredeyse bütün halı lekelerini ortadan kaldırabilecek etkiye sahiptir.

Karbonat Hangi Lekeleri Çıkarmada Kullanılabilir

Karbonat ile halı lekesi çıkarma yöntemi olarak bu yöntem pek çok lekede işe yaramaktadır. Öncelikle çay lekeleri, kahve lekeleri, diğer içecek lekeleri, yemek lekeleri, mürekkep lekesi ve daha birçok leke için tercih edilebilmektedir. Karbonat ile yapılan güçlü karışımlar lekelerin halıdan ayrışmasına ve kolay bir şekilde temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Halıya hiçbir zarar vermeden leke çıkarma işlemi yapılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir