Sararmış Stor Perde Nasıl Beyazlatılır

Sararmış Stor Perde Nasıl Beyazlatılır

Sararmış stor perde nasıl beyazlatılır

Son yılların ev dekorasyonu tarzında önemli bir değişiklik görülmeye başlandı. Evlerde geleneksel perdelerin yanında stor perdeler de sıkça kullanılmaya başlandı. Normal perdelere göre çok daha az yer kaplamasından dolayı birçok evin odasında artık daha sık görülüyor. Sararmış stor perde temizliği de tabi bu perdeleri kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında, kirli bir stor perde hem evinizin görüntüsünü kötü gösterecektir hem de evin hijyenik ortamından sizi uzaklaştıracaktır.

Stor perde yıkama konusu mekanizmasından dolayı kafa karıştıran bir zorlukta temizliği olduğu düşüncesi sizi yanıltmasın. Eğer imkan varsa bu işi yapan firmalardan da destek alarak en güvenli şekilde perdelerinizin temizliğini sağlayabilirsiniz. Ama böyle bir imkanınız yoksa da ev şartlarında derin ve etkili temizlik yapabilmek mümkün. Sararmış stor perde nasıl temizlenir sorusu için cevapları bu yazıda vereceğiz. İşte evde kolay ve etkili bir şekilde sonuç almanın yolları…

Stor perde nasıl temizlenir

Stor perdeleri yıkamak isteyen kişiler evde halı yıkar gibi stor perdelerini kolay bir şekilde temizleyebilir. Bunun için destek alacağınız ürün sabunlu su veya limonlu su karışımları olabilir. Bunun için ilk aşama stor perdeden mekanizmanın ayrılmasıdır.

Stor perde temizliğinde ne kullanılır

Mekanizmadan perdeyi ayırdıktan sonra düz bir yere yumuşak bir fırçayla, fazla sert darbeler vurmadan deterjanla yıkanır. Burada deterjan seçiminde stor perdenin yapısını bozmamak için en sağlıklı deterjan sabundur. Sabunla yıkama işlemi sonrasında stor perdedeki tozların ve kirlerin gittiğini göreceksiniz. Bunun dışında eğer derin bir kir varsa piyasada bulunan perde silme deterjanlarından da yardım alabilirsiniz.

Yıkama için bir alternatif de limonlu su karışımını kullanmaktadır. Limonlu suyun hazırlanma şekli ise 2 su bardağı suyun içerisine yarım limonu sıkmanız. Hazırladığınız saf karışımı temiz şişelerde tutarak bir bez yardımıyla sararmış veya lekesi bulunan yerleri püskürtüp perdenin yapısına zarar vermeden güçlü bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Yıkama sona erdiğinde ise perde iyice durulanır ve kontrollüce kurutulup tekrar mekanizmasına düzgün bir şekilde yerleştirilir.

Bu işlemleri yapmak için eğer evinizde mevcut ortamda yeterli alanınız bulunmuyorsa mekanizmadan çıkardığınız perdeyi dikey bir pozisyona aldıktan sonra yavaş yavaş alanınızın büyüklüğüne göre yıkama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir